PLTNÍCTVO PIENINY – ČERVENÝ KLÁŠTOR

Nechajte sa unášať na vlnách Dunajca s našími pltníkmi a zažijte neopakovateľné chvíle na historických drevených pltiach, splavovaním najvačšieho skalnatého prielomu strednej Európy naprieč Pieninským Národným Parkom.

galeria 4 (1)

Užite si splav na tradičných drevených pltiach, ktorým sa počas plavby prenesiete do dávnych čias. Hlavný prístav pltí sa nachádza v obci Červený Kláštor 93, a je súčasťou nášho areálu – Resort Pltník Pieniny.

11 km

dĺžka splavu

90 - 120 min.

trvanie splavu

40 m

prevýšenie

Plť vedú dvaja kvalifikovaní pltníci odetý v tradičnom goralskom oblečení, ktorí vám počas splavu porozprávajú zaujímavosti z tradície pltníctva a histórie Pienin. Splav končí v prístave pri obci Lesnica. Späť do hlavného prístavu sa dostanete peši, bicyklom, alebo mikrobusom / autobusom, resp. vlastnou prepravou. Odporúčame aspoň deň vopred overiť si dostupnosť pltí a časy splavov, aby sme vám dopriali neopakovateľný zážitok. 

01. 4. - 31. 10.

je možné splavovanie

8:00 - 18:00 h

júl - august

9:00 - 16:00

apríl - jún / september - október

galeria 5
24
V prípade záujmu vieme pre individuálnych turistov, ale aj pre skupiny vyhovotoviť jedinečné, spomienkové fotografie zo splavu. Chcete si spríjemniť plavbu? Nie je problém. Prichystáme vám občerstvenie z kvalitných regionálnych pochúťok (syr, šunka, domáce pálenô, údeninky) Potrebné rezervovať vopred.
Young woman cycling along Dunajec river on sunny autumn day, Pieniny Mountains, Poland

Možností je viacero. Milovníci prechádzok sa jednoducho z Lesnice vyberú pešo chodníkom ktorý vedie popri rieke Dunajec v dĺžke 11 km, výškovým prevýšením 40m a dokonalo si tak vychutnajú krásu Pienin. Jednou z možností je tiež požičanie horských bicyklov v našej požičovni, v areály Resortu Pltník, alebo na recepcii Penziónu Pltník. Bicykle na vás počkajú na záchytnom parkovisku, viete si ich rezervovať vopred telefonicky, mailom, alebo osobne pred splavom. V neposlednom rade ponúkame aj Taxi službu 9- miestnymi vozidlami a kyvadlovou dopravou – autobusom. Záleží len na Vás ktorú z možností si vyberiete. Tešíme sa na vašu návštevu.

pešia turistika

cykloturistika

mikrobus - autobus

CENNÍK

  • Dospelá osoba 20 €
  • Študent, dôchodca, ŤZP 18 €
  • Deti 3-12 rokov 14 €
  • pes, bicykel, kočiar 4 €
  • Spomienkové foto z splavu 5 €

Pre individuálov zabezpečujeme taktiež obedy, ktoré si viete vybrať z jedálneho lístka v našom areály.

Skupiny

20 a viac osôb

Pre skupiny ponúkame výrazne nižšie ceny, ako pre individuálnych klientov (neváhajte nás kontaktovať, telefonicky, mailom sociálne sieti). Pre skupiny ponúkame taktiež obedy , resp. pikniky spojené so živou goralskou muzikou.

Uvedené ceny a informácie sú platné od 1. 4. 2024

Občerstvenie

V prípade záujmu vieme zabezpečiť aj občerstvenie počas splavu.  Občerstvenie ponúkame pre skupiny 8 a viac osôb.

  1. Goralský tanier – ovčí syr, domáca klobása, domáca slanina, čerstvá zelenina a pečivo
  2. Fľaškové , resp. plechovkové pivo – 0,5l
  3. Nealko podľa vlastného výberu- coca cola, fanta, sprite, fuze tea
  4. 0,4l domáca pálenka

Sezóna

Sezóna je spravidla od 1.04. – 31.10.

Platba

Platba je možná v hotovosti alebo na faktúru.

FAQ

Nie, rezervácia vopred nie je nutná, avšak doporučujeme aspoň deň vopred, telefonicky si overiť časy splavov, aby ste sa vyhli prípadnému dlhému čakaniu. Pre väčšie skupiny (viac ako 12 osôb) je ale potrebné urobiť rezerváciu minimálne deň vopred, najlepšie však aspoň 3 dni.

Adresa : Hlavné prístavisko pltí, areál Resortu Pltník, Červený Kláštor 93

Dlžka splavu Prístavisko Pltí Červený Kláštor – Lesnica je 11 km, plavba trvá  cca 1,5 hodiny. Dĺžka plavby závisí od aktuálnej výšky vodnej hladiny Dunajca.

To závisí od toho v akom ročnom období nás navštívite a aké bude v daný deň počasie. Za teplých letných dní vám doporučujeme krátke tričko, alebo tielko, kraťasy . So sebou si môžete vziať aj vrchnú časť oblečenia (mikinu, sveter). . V prípade nepriaznivého počasia si so sebou vezmite nepremokavé oblečenie a kvalitnú obuv.

Do plte sa nastupuje suchou nohou. V plti sa počas splavu voda nenachádza, avšak tým, že sa splavujeme po rieke, výnimočne na sediacich po kraji , môže špliechnuť pár kvapiek vody.

Nie, rieka Dunajec sa nachádza na škále náročnosti podľa medzinárodnej tabuľky na WW1 – WW2, preto je skôr vhodná pre ľudí, preto je vhodná pre všetky vekové skupiny od 0-99 rokov. Záleží len na vás. Budete sa plaviť s certifikovanými pltníkmi. Tí najlepší z nás majú odjazdených viac ako 100 000 kilometrov. Preto si to prídte užiť s nami.

Nie, návštevný poriadok Pienin to zakazuje.

Možností je viacero. Milovníci prechádzok sa jednoducho z Lesnice vyberú pešo chodníkom ktorý vedie popri rieke Dunajec a dokonalo si tak vychutnajú krásu Pienin. Ďalšia možnosť je požičanie bicyklov (dospelácke, detské), ktoré na Vás už počkajú na záchytnom parkovisku. A v neposlednom rade ponúkame aj Taxi službu 9- miestnymi vozidlami. Záleží len na Vás ktorú z možností si vyberiete. Tešíme sa na vašu návštevu.

GALÉRIA FOTIEK

Pozrite si najatraktívnejšie miesta splavu medzi Červeným Kláštorom a Lesnicou.

Resort Pltník
Tri Koruny

S najvyšším vrchom Okrunglica s výškou 982 m.n.m.

Ostrá

Špicatá skala, ktorá je vstupnou bránou do kaňonu rieky.

Zbojnícky skok

Najužšie miesto Dunajca, široké 10 m, hlboké 12 m.

Barštyk

Pena, ktorá sa nachádza v týchto miestach na hladine, je rozpustený vápenec.

Vrch Holica

Obsahuje v sebe sedem strechovitých skál – Sedem skamenelých mníchov, ktorí podľa legendy skameneli preto, lebo odtrhli bohom zakázanú rastlinku.

Facmiech

Rieka sa tu zatáča skoro o 180o.

Sokolica

Najkrajšia skala Pienin zvaná tiež Matka Pienin

prielomom Lesnického potoka

Splav končí prírodným výtvorom.

HISTÓRIA PLTNÍCTVA

Už od 2. storočia pred našim letopočtom slúžila rieka Dunajec prostredníctvom drevených pltí obsluhovaných pltníkmi ako dopravná tepna pre prevoz rôznych druhov tovaru.

Grécki a rímski kupci

Spočiatku využívali plte grécki a rímski kupci, ktorí sa k Baltu splavovali pre jantár. Železo, drevo, antimon, sušené slivky, syr, medovinu či liečivé bylinky ako aj ďalšie druhy tovarov sa prepravovali na pltiach až neskôr. Až do dnešných čias sa zachoval jeden z tradičných symbolom pltníkov, a to pltnícky klobúk, ktorý je zdobený mušličkami – čo splav to mušlička. Ďalší rozvoj prepravy tovaru na pltiach zastavili až veľké povodne v roku 1813, ktoré napokon aj spôsobili aj úpadok pltníctva.

Znovuzrodenie pltníctva

V roku 1923 preprava tovaru plťami ako aj samotné pltníctvo zaniklo.Preprava osôb na pltiach sprevádzanými pltníkmi sa datuje od 18 storočia. Avšak svojrázne pltníctvo na Dunajci začalo už v auguste v roku 1708, kedy cestovateľ Daniel Krman z Omšenia pri Trenčíne sa plavil po Dunajci na dlabanej plti ako vyslanec ku švédskemu kráľovi Karolovi XII, aby dohodol podporu pre odboj, čím sa zaradil medzi priekopníkov pltníctva na Dunajci.Až po roku 1950 začalo byť pltníctvo a prevážanie ľudí na tradičných drevených pltiach organizovanejšie.

Tradícia pltníctva

Od tejto doby prešlo pltníctvo viacerými organizačnými a majetko-právnymi zmenami, ktoré spôsobili, že túto tradíciu pltníctva udržiavalo v rade viac subjektov. V súčasnosti na Dunajci prevádzkujú pltníctvo a splav na pltiach zo slovenskej strany okrem 1- Pltníckej a Turistickej Spoločnosti na Dunajci ešte ďalšie dve.

Zážitky

Penzión Pltník

Goralské drevenice

Camping Dunajec

Gastronómia

Fun zóna a kúpalisko

To najlepšie z Pienin

TOP atrakcie

Pamiatky

Príroda

Podujatia

Turistika