Pamiatky

Pieniny a okolie lokality Červený Kláštor sa vyznačuje všadeprítomnou históriou, goralskou tradíciou a bohatým kultúrnym dedičstvom

Červený Kláštor

Červený Kláštor je historický komplex nachádzajúci sa v Pieninách na slovensko-poľskej hranici. Založený bol v 14. storočí kartuziánmi a neskôr slúžil ako kláštor kongregácie škariátov. Jeho názov pochádza od farby tehál, z ktorých bol postavený. Kláštor sa nachádza v krásnej prírodnej oblasti pri rieke Dunajec a je známy svojou historickou a architektonickou hodnotou. Je obklopený nádherným krajinným parkom, čo robí z tohto miesta obľúbenú destináciu pre turistov a návštevníkov. Dnes je Červený Kláštor otvorený pre verejnosť ako múzeum a kultúrne centrum. Návštevníci si tu môžu prezrieť expozície venované histórii kláštora, ako aj rôznym umeleckým dielam a artefaktom. Okrem toho je tu aj možnosť prehliadok kláštorných budov a návštevy prírodných atrakcií v okolí. Červený Kláštor je dôležitou súčasťou historického a kultúrneho dedičstva Pienin a nevyhnutnou zastávkou pre každého, kto sa zaujíma o túto krásnu oblasť.

Hrady Niedzica a Corštyn

Hrady Niedzica a Czorsztyn sú dve historické pevnosti, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Červeného Kláštora v Pieninách. Hrad Niedzica, tiež známy ako hrad Dunajec, sa tyčí na brehu Czorstynského jazera a ponúka návštevníkom fascinujúci pohľad do minulosti. Jeho pôvod sa datuje do 14. storočia a bol postavený na obranu strategického obchodného koridoru. Druhý hrad, Czorsztyn, leží nad jazerom a bol rovnako dôležitou pevnosťou. Obidva hrady sú otvorené pre verejnosť a návštevníci sa môžu prechádzať ich hradbami, vyhliadkovými vežami a vybavenými expozíciami, ktoré ponúkajú pohľad do histórie a kultúry tohto regiónu.

Ľubovniansky hrad

Hrad Stará Ľubovňa je majestátna stredoveká pevnosť nachádzajúca sa v meste Stará Ľubovňa na východnom Slovensku. Je to jedna z najvýznamnejších historických pamiatok regiónu a populárny cieľ turistov. Hrad bol postavený v 13. storočí na obranu dôležitého obchodného a strategického uzla. Pozostáva z opevneného hradu s vežami a múrmi, ktoré poskytujú pôsobivý výhľad na okolitú krajinu. V hradnom komplexe sa nachádza aj múzeum, ktoré predstavuje históriu hradu a regiónu, ako aj expozície zamerané na stredovekú vojenskú techniku a život v stredoveku. Stará Ľubovňa je miestom, kde sa snúbi história, kultúra a nádherná príroda, a preto je nevyhnutným bodom pre každého, kto navštevuje tento kúzelný kúsok Slovenska.

Drevený kostol Debno

Kostol v Debnom je jedinečná gotická drevená stavba nachádzajúca sa v obci Debno, na poľskej strane Pienin. Je to jedna z najstarších drevených sakrálnych stavieb v Poľsku a je zároveň zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Kostol bol postavený v 15. storočí a jeho interiér je zdobený vzácne zachovalými gotickými freskami z obdobia stredoveku. Tieto fresky sú považované za jedny z najcennejších umeleckých diel tohto druhu v celej strednej Európe. Kostol v Debnom je preto nielen duchovným centrom, ale aj dôležitou kultúrnou pamiatkou, ktorá láka návštevníkov z celého sveta svojou jedinečnou architektúrou a umeleckými pokladmi.

Spišský hrad

Spišský hrad je monumentálna stredoveká pevnosť nachádzajúca sa na vrchole vápencového vrchu nad obcou Spišské Podhradie na východnom Slovensku. Je to jeden z najväčších zachovaných hradných komplexov v Strednej Európe a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Spišský hrad sa datuje do 12. storočia a bol postavený na obranu dôležitých obchodných ciest. Jeho rozľahlé nádvoria, múry a veže svedčia o jeho historickom význame. Okrem toho je tu možnosť prehliadky expozícií v hradnej zbrojnici, kde sú vystavené rôzne exponáty a artefakty súvisiace s históriou a kultúrou regiónu. Spišský hrad je neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska a dôležitým cieľom pre všetkých návštevníkov, ktorí túžia objaviť bohatú históriu tohto regiónu.

Levoča

Levoča je malebné historické mesto nachádzajúce sa na východnom Slovensku. Je známe pre svoje bohaté historické a kultúrne dedičstvo, čo ho robí dôležitým turistickým cieľom. Medzi jeho najvýznamnejšie atrakcie patrí stredoveká radnica so štýlovou vežou, jedna z najvyšších na Slovensku, a unikátny gotický Kostol svätého Jakuba so slávnym dielom majstra Pavla z Levoče – 18,6-metrovým oltárom svätého Jakuba, ktorý je považovaný za najvyšší drevený oltár na svete. Levoča je tiež známa svojimi krásnymi historickými domami, úzkymi uličkami a atmosférou, ktorá vtiahne návštevníkov do bohatých dejín tohto mesta.

Spišska kapitula

Spišská Kapitula je historický komplex, ktorý sa nachádza v blízkosti Spišského hradu na východnom Slovensku. Je to sídlo duchovného správcu Spišskej diecézy a jedno z najvýznamnejších miest katolíckej cirkvi na Slovensku. Tento komplex pozostáva z katedrály svätého Martina, ktorá je najväčšou románsko-gotickou katedrálou na Slovensku. Katedrála je známa svojimi vzácnymi historickými artefaktmi, ako sú gotické sochy a náhrobné kamene, a je dôležitým miestom pre kresťanské pútnikov a návštevníkov z celého sveta. Spišská Kapitula je tiež súčasťou svetového dedičstva UNESCO a jej návšteva ponúka nezabudnuteľný pohľad do histórie a duchovného dedičstva Slovenska.

Michal Dočolomanský

Michal Dočolomanský bol slovenský herec, narodený 26. augusta 1942 v obci Niedzica v Poľsku. Bol významnou osobnosťou v slovenskom filmovom a divadelnom priemysle. Dočolomanský sa stal známym svojimi významnými hereckými výkonmi v rôznych filmoch, televíznych seriáloch a divadelných predstaveniach. Patril k najpopulárnejším a najobľúbenejším slovenským hercom svojej doby a jeho práca stále oslovuje a inšpiruje divákov aj dnes. Medzi jeho najznámejšie filmy patria napríklad „Návrat ztrateného syna“, „Zbehovia a pútnici“, „Rozprávka o dobrom vode, zlej vode a o smrti“ a mnoho ďalších. Michal Docolomanský je dodnes považovaný za jedného z najvýraznejších a najobľúbenejších slovenských hercov všetkých čias.

Kežmarský hrad

Kežmarský hrad je historická pevnosť nachádzajúca sa v meste Kežmarok na východnom Slovensku. Postavený bol v 15. storočí a slúžil ako obranný hrad proti vpádom. Svoju pôvodnú funkciu ako obranný hrad postupne stratil a v rôznych obdobiach bol využívaný aj ako kráľovské sídlo, väzenie a vojenská pevnosť. Dnes je Kežmarský hrad otvorený pre verejnosť ako múzeum a turistická atrakcia. Jeho návštevníci si môžu prezrieť expozície zamerané na históriu hradu a mesta Kežmarok, ako aj rôzne zbierky umeleckých diel a historických artefaktov. Okrem toho je hrad obklopený nádherným parkom, čo ho robí príjemným miestom na prechádzky a obdivovanie panoramatických výhľadov na mesto a okolitú krajinu. Kežmarský hrad je dôležitou súčasťou kultúrneho a historického dedičstva Slovenska a obľúbenou turistickou atrakciou pre návštevníkov z celého sveta.

Kaštieľ Strážky

Strážky je malá obec v okrese Kežmarok, známa predovšetkým svojím historickým kaštieľom a kostolom. Kaštieľ v Strážkach je významnou architektonickou pamiatkou, postavenou v renesančnom štýle v 17. storočí. Dnes je v kaštieli umiestnené múzeum Ľudovíta Fullu, slovenského maliara a grafika, ktorý v nej kedysi žil a tvoril. Okrem toho je tu aj kaštieľsky park, ktorý ponúka príjemné prostredie na prechádzky a oddych. Kostol svätého Cyrila a Metoda, ktorý sa nachádza v blízkosti kaštieľa, je ďalšou historickou atrakciou obce. Strážky sú tiež obľúbenou turistickou zastávkou kvôli svojej malebnej prírode a možnostiam turistiky a cykloturistiky v okolí.

Osturňa UNESCO

Osturňa je historická dedina na Slovensku, nachádzajúca sa v regióne Spišská Magura východne od Tatier. Táto oblasť je známa svojou krásnou prírodou a bohatou kultúrnou dedičnosťou. Osturňa je známa predovšetkým svojou unikátnou architektúrou, ktorá sa zachovala v pôvodnom stave. Je považovaná za jednu z najkrajších historických dedín na Slovensku.

V roku 2008 bola dedina Osturňa zahrnutá do zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako súčasť položky „Levočské raňajky“. Táto položka zahŕňa historické dediny Spiša, ktoré zachovávajú tradičnú kultúru a architektúru regiónu.

Osturňa je obklopená nádhernou prírodou Tatier a je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku a ďalšie outdoorové aktivity. Návštevníci môžu tiež obdivovať krásne drevené domy, kostoly a historické pamiatky, ktoré robia z Osturňe jedinečnú destináciu pre milovníkov histórie a prírody.

Zamagurie

Zamagurie je historický regionálne názov pre územie v severovýchodnej časti Slovenska, ktoré zahŕňa časti Spiša a Podhoria. Tento región je charakteristický svojou bohatou kultúrnou dedičnosťou, tradičnou architektúrou a krásnou prírodou. Zamagurie je známe predovšetkým svojimi historickými dedinami, ktoré sú typické pre tento región. Tieto dediny zachovávajú tradičnú slovenskú architektúru, s drevenými domami a kostolmi, ktoré sú často výraznými symbolmi miestnych komunít. Okrem toho je Zamagurie obklopené nádhernou prírodou, vrátane hôr, riek a jazier, čo ho robí ideálnym miestom pre turistiku, cykloturistiku a ďalšie outdoorové aktivity. Historická a kultúrna hodnota Zamaguria robí z tohto regiónu dôležitú súčasť slovenského kultúrneho dedičstva a populárnu destináciu pre návštevníkov z celého sveta.

Rezervujte si pobyt Resorte Pltník